Големият финал на турнето на Лили Иванова – на 14 декември в „Арена 8888 София“, ще звучи на живо в цял свят, съобщават от 7Arts.
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с голяма изложба.
Експозицията „Нещото отвътре и мъничко отвън“ ще бъде представена от 19 ноември до 6 декември в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От СБХ отбелязват, че макар изложбата да е юбилейна, не е ретроспекция, произведенията са от последните години.
„Това е напълно основателно, защото авторът почти всеки ден е в ателието си, рисува и гледа напред. Дончо Захариев е добре познат на публиката от многобройните му самостоятелни изложби и участия в колективни прояви както на групата на пернишките художници, така и на национално и международно ниво“, разказват от екипа.
В навечерието на настоящата си изложба той споделя случки, истории и срещи, разказва за трудностите, на които е благодарен, защото са го направили по-силен и неотстъ
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo.
Вдъхновени от произведението на Шопен, музикантите изграждат своя визия на световноизвестния етюд, а изданието е под лейбъла Ultra Collective, съобщават от екипа.
Режисьор на виедото е Люси Иларионов. Той избира за локация на снимките село Тюленово.
The Editor е композитор и автор на редица песни на български звезди, а също издава тракове и ремикси под международни лейбъли като Insomnia FM, Balloon Records Vienna, Nueva и George V Records, Warner Music Poland,Virginia Records, KVZ Music Ltd. Освен у нас, музикалните проекти на The Editor звучат по международни радиостанции и MTV.
Пианистът Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с Chromakopia, съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки лидерската позиция, изпълнителят отбелязва трета последователна седмица на върха в чарта с 104 000 еквивалентни продадени единици за периода на отчитане.
Chromakopia е първият албум на рапъра, който прекарва три последователни седмици под номер едно. Преди това той стигна до върха на чарта с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019). Chromakopia е седмата музикална продукция на Криейтър, която намира място в Топ 10 на "Билборд".
На второ място в класацията дебютира групата „Тумороу Екс Тугедър“ с албума The Star Chapter: Sanctuary с 98 000 продадени еквивалентни единици.
На трета позиция е певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Swee
По думите им вечерта ще бъде незабравима – не само за зрителите в залата, но и за всички българи по света, благодарение на иновативната българска стрийминг платформа за изкуство 7Arts. За първи път феновете ще имат възможността да гледат събитието на живо, в реално време, независимо къде се намират. Закупилите виртуален билет ще могат да се насладят на концерта от телефон, таблет, лаптоп или телевизор, в рамките на 48 часа от началото му.
На сцената до Лили Иванова ще бъдат музикантите на LI Orchestra. Концертът ще бъде съпроводен и от оркестъра на Софийската опера и балет под диригентската палка на Константин Добройков, а Ангел Дюлгеров ще влезе в ролята на музикален продуцент и аранжор. На сцената ще се качат над 80 човека.
В LI Orchestra са Орлин Цветанов – цигулка, Огнян Енев – пиано, тромпет и саксофон, Иван Йорданов-Чери – китара, Росен Ватев – ударни, и Христо Михалков – бас китара, както и вокалното трио LaTiDa. Творческото оформление на концерта е възложено в ръцете на Марвин Дайтман – шоу продуцент, работил със световните звезди Роби Уилямс и Мадона. От 15 години той отговаря и за шоу програмите на песенния конкурс „Евровизия“.
Както информирахме, през над 20 града минава турнето на най-голямото име в българската поп музика тази година. През ноември са концертите в Панагюрище – 14 ноември, Кюстендил – 18 ноември, и Сандански – 20 ноември.
Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП.
Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.
Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.
Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.
Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта. Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер
Тазгодишният проект на швейцарския павилион на Венецианското биенале се състои от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. В инсталацията авторът показва шеста и седма глава от поредицата си „Суперфиктивен световен атлас“, върху която художникът работи вече 20 години, посочват от екипа на биеналето.
Швейцарският павилион е организиран от културната фондация Pro Helvetia и куриран от Андреа Белини.
ПРОЕКТЪТ
„С визия да създаде най-сложната си и амбициозна творба до момента, Герейро представя две потапящи те инсталации, размиващи границите между градското пространство и колективното въображение, архитектурата и идеологията, политическата пропаганда и националната идентичност. Така швейцарският павилион се превръща в епицентър на едно завладяващо пътешествие, цялостно произведение
Два концерта с филмова музика ще изнесе днес и утре Плевенската филхармония под диригентството на Борислав Йоцов във Варна, съобщават организаторите. Солисти са с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. На сцената на Фестивалния комплекс с тях ще бъдат и джаз музикантите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов, Михаил Йосифов.
Варна е единственият град, в който Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов ще представят двойна доза от своите проекти, посветени на музиката в киното, с които обикалят страната, подчертават от екипа на спектакъла. По думите на певицата, причината е, че са били очаровани от любовта, с която варненската публика е посрещнала техния спектакъл „Да послушаме кино“ преди година.
Първият концерт днес е с атмосферата на незабравимите мелодии от големите български филми. Организаторите припомнят, че програмата получи наград
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи мит